گیلان ملک

سامانه هوشمند املاک استان گیلان

یافتن خانه ای مناسب – بخش دوم

حالا به ساختمان مورد نظر رسیده‌اید و می‌خواهید از همان دم در همه چیز را به دقت بررسی کنید. نمای ساختمان اولین چیزی است که جلب توجه می‌کند. نمایی که هم دوام و هم زیبایی را توام داشته باشد، انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و …
به ورودی ساختمان توجه کنید. برای رفت‌وآمد بهتر باید حداقل عرض استاندارد آن ۱۱۰متر رعایت شود، استاندارد پله‌ها هم به کاهش خطرات و حوادث به‌خصوص برای کودکان و سالمندان کمک می‌کند. یک پله استاندارد در آپارتمان‌ بایدحداقل ۳۰ سانتی‌متر عرض ، حداقل ۹۰ سانتی‌مترطول و ۱۸ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد.

به هیچ‌وجه زیر بار خانه با طبقات بیشتر از ۴ تا و بدون آسانسور نروید، چون حتی اگر خودتان در طبقات پائین باشید و یا بتوانید بالا و پائین رفتن‌های هر روزه را تحمل کنید، مهمان‌های شما و همسایگان محترمتان چنین تحملی ندارند وحتی شما هم تحمل سر و صدای آنها را نخواهید داشت. قبل از اینکه که به طبقه مورد نظر بروید، پارکینگ ساختمان را نیز بررسی کنید.
وضعیت پارکینگ باید به نحوی باشد که هر خودرو طوری قرار بگیرد که مزاحم توقف خودروهای همسایگان دیگر نباشد و ورود و خروج به آن به سهولت امکان‌پذیر باشد. مسلما اگر در ورودی پارکینگ از نوع قابل کنترل از راه دور باشد، ایمن‌تراست. علت فقط در راحتی باز و بسته کردن در نیست. متاسفانه سرقت خودروها در هنگامی که راننده به قصد بستن در پیاده شده، امر نسبتا شایعی است.
حالا وارد خانه پیشنهادی شده‌اید و می‌خواهید ببینید تا چه اندازه آن را می‌پسندید. غیر از مسائل سلیقه‌ای که برای افراد مختلف، فرق می‌کند، موضوعاتی هست که توجه خاصی را می‌طلبد. فضای داخلی هر آپارتمان از اجزاء خاصی تشکیل شده: آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، (شامل دستشویی و حمام)، سالن ‌پذیرایی، نشیمن،‌ اتاق خواب‌ها و بالکن. ممکن است برخی خانه‌ها به انباری هم مجهز باشند. آنچه که در نقشه آپارتمان باید به آن توجه کنیم، آن است که طبق اصول معماری، دستشویی در کنار در ورودی یا نزدیک به آن قرار می‌گیرد.
آشپزخانه نیز بایستی رو به روی در ورودی و یا نزدیک‌ترین فضا به آن در نظر گرفته شود تا دسترسی به آن آسان باشد. اتاق نشیمن و اتاق خواب‌ها بهتر است با راهرویی از اتاق پذیرایی جدا شده باشد تا در هنگام ورود مهمان، اختصاصی بودن آن فضا تامین شود. برای حمام مناسب‌ترین محل راهروی اتاق خواب‌هاست که هم محفوظ بوده و هم بتوان از اتاق‌ها راحت به آن دسترسی داشت. البته در آپارتمان‌های بزرگ یک حمام اختصاصی داخل یکی از اتاق خواب‌ها در نظر گرفته می‌شود. نورگیر بودن یک آپارتمان اهمیت زیادی دارد، اکثر ساختمان‌های جنوبی از نظر نو مشکلی ندارند. مگر آنکه اطراف آن را ساختمان‌های بلندتری احاطه کرده باشد.
معمولا ساختمان‌های شمالی نورگیری مناسبی ندارند ولی از همه بدتر، ساختمان‌های شرقی- غربی است که در هنگام طلوع و غروب خورشید به‌خصوص در فصل تابستان نورگیری بیش از حد داشته و چشم را به‌شدت آزار می‌دهد. اگر قرار باشد فضایی بیشتر از بقیه قسمت‌ها نورگیر باشد، بهتر است این فضا اتاق ‌خواب‌ها و اتاق نشیمن باشند.
چون بیشترین ساعاتمان را در طول شبانه‌روز در این منطقه از منزل می‌گذرانیم. در مورد نور آشپزخانه هم، دقت کنیم. بهتر است پنجره‌ای به بیرون از خانه یا حداقل نورگیر ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشد .
به جنس کفپوش‌ها دقت کنید. به جنس پوشش دیوارها هم توجه کنید. رنگ قابل شستشو باشد تا چند سال از رنگ‌آمیزی و دردسرهای آن در امان هستید. لوله‌های فاضلاب و آب بهتر است از جنس چدن و یا لوله‌ پلیکای فشارقوی انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آنها کمتر باشد. حواستان باشدکه تعداد کابینت‌ها و قرارگیری آنها نیز مناسب باشد.
وجود بالکن یکی از چیزهایی است که ابتدا چندان مهم تلقی نمی‌شود. اما به تدریج به اهمیت آن پی می‌برید. فواید و موارد استفاده از بالکن بسیار است. از خشک کردن لباس‌ها گرفته، تا گذاشتن دبه‌های ترشی و همین‌طور نشستن و چای خوردن.
انباری هم یکی از ضروریات یک خانه مسکونی مطلوب است. اگر فضای ویژه انباری را در اختیار ندارید، به فضاهای مرده اهمیت بدهید و آنها را دست کم نگیرید. قفسه‌بندی کوچک‌ترین آنها می‌تواند به شما انباری کوچکی هدیه دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *